متن كامل بيانات امروز رهبر معظم انقلاب اسلامي

متن كامل بيانات امروز رهبر معظم انقلاب اسلامي

خبرگزاري فارس: متن كامل بيانات مهم امروز رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار پرشور هزاران نفر از قشرهاي مختلف مردم در پايگاه اطلاع‌ رساني دفتر ايشان در قم منعكس شده است.

به گزارش خبرگزاري فارس متن كامل بيانات مقام معظم رهبري به اين شرح است:
بسم الله لرحمن الرحيم
به همه برادران و خواهران عزيز و بخصوص به برادران و خواهراني كه از راههاي دور زحمت سفر را تحمل كرده‌اند و تشريف آورده‌اند، خوش‌آمد عرض مي‌كنم.
همچنين ايام خجسته دهه مبارك فجر انقلاب اسلامِي و نيز عيد سعيد غدير را كه چند روزي بيشتر به اين عيد بزرگ نمانده است تبريك عرض مي‌كنم.
اميدوارم به بركت ايمان و شور و اخلاصي كه در شما مردم عزيز نسبت به مقدسات ديني و اوليائ عظام دين (عليهم السلام) وجود دارد، همه شما و همه ملت ايران مشمول بركات الهي باشيد و اين اعياد بر همه شما و بر همه ملت ايران مبارك باشد. امروز بجاست به مناسبت چهلم فاجعه زلزله بم، از مردم مصيبت‌ زده و داغديده آن شهر يادي بكنيم.
اگرچه ملت عزيز ما از آغاز بروز اين فاجعه، همدردي و همدلي خود را با مردم مصيبتزده بم به خوبي اظهار كردند و ايمان و مروت و اخوت اسلامي خود را نشان دادند، ولي ابعاد اين حادثه تلخ، فراموش شدني نيست.
مسؤولان دستگاههاي مختلف دولتي و نهادهاي انقلابي كه خيلي هم براي جبران خسارات و مصايب مردم بم تلاش كردند، باز هم بايد تلاش كنند؛ باز هم بايد همدلي و كمك مردم و همراهي همه دستگاههاي دولتي در اين قضيه به چشم ديده شود تا ملت ايران خاطرجمع شود كه اين ضايعه بزرگ تا حد ممكن ترميم شد و زخم مصيبتي كه بر پيكر ملت ايران وارد آمد، جبران گرديد.
چقدر خوب و شايسته است كه مردم در هر نقطه كشور باز هم به فكر برادران و خواهران بمي خود باشند، كساني كه مي‌توانند به آنها كمك كنند. انسان مي‌تواند برخي از هزينه‌هاي زايد را از زندگي خود بزند. حجاج كه اين روزها انشاءالله تدريجا در حال برگشت هستند و بسلامت به كشور برمي‌گردند، چقدر خوب است هزينه‌هايي را كه معمولا در برگشت از حج، صرف برخي از ديد و بازديدها و تشريفات مي‌كنند، حذف كنند و آن را براي مردم بم خرج كنند و به برادران و خواهران مصيبت ديده خود كمك نمايند.
البته اينها براي يك ملت و براي مردم يك شهر امتحان الهي است. بلا به معناي امتحان و براي ابتلاء است. اين امتحاني سخت بر مردم بم و در درجه بعد بر همه ملت ايران وارد شد.
بايد از اين ابتلاء و امتحان الهي همه سربلند بيرون بيايند و بدانند آنچه خداي متعال را خشنود مي‌كند، اين است كه ما در كار و رفتار و عملكرد خود بازنگري كنيم و نقصها، ضعفها و خطاها را از خودمان بزداييم.
يك ملت اگر از تجربه‌ها درس بگيرد و راه خود را با صراط مستقيم الهي تطبيق كند، مصداق "رضي الله عنهم و رضوا عنه" خواهد شد.
اين ايام، سالگرد انقلاب عظيم اسلامي است و براي ملت ايران و بلكه مسلمانان عالم يك عيد است.
اسلام توانست اين افتخار را به‌ دست آورد كه بر سيطره و سلطه قدرتهاي چپاولگر و جهانخوار پنجه بيندازد و يك ملت را نجات دهد.
دهها سال قدرتهاي استعماري بر ايران سلطه و سيطره داشتند. بلاهايي كه دولت استعمارگر انگليس در طول دهها سال بر سر ملت ايران آورد، فراموش نشدني است. انقلاب مشروطيت را مصادره كردند، ديكتاتوري سياه رضاخان را بر اين مردم تحميل كردند، نفت را غارت كردند، كشور را عقب نگه داشتند، ملت را مورد اهانت قرار دادند و ذليل كردند و حق عمومي يك ملت را در طول دهها سال پامال كردند. بعد هم كه قدرت انگليسي‌ها در سطح بينالمللي رو به كاهش رفت، امريكايي‌ها خود را سر اين سفره رساندند و تطاول را شروع كردند.
ديكتاتوري بيست و پنج ساله سياه محمدرضا و همان جنايتهايي كه انگليسي‌ها مي‌كردند، به‌وسيله امريكاييها در ايران صورت گرفت و روز به روز پنجه قدرتشان را در اين كشور بيشتر فرو مي‌كردند. ثروتها را مي‌بردند، فرهنگ اسلامي و ملي را نابود مي‌كردند و فرهنگ بيگانه پرستي را به جاي آن رسوخ مي‌دادند. همه چيز اين كشور تحت سلطه و در پنجه آنها بود و رمق اين ملت را كشيده بودند.
اسلام توانست خون دوباره‌اي به رگهاي اين ملت بدواند. شعار بيداري اسلامي، اين ملت را به حركت درآورد. رهبري امام بزرگوار راه را به اين ملت نشان داد. اين ملت همچنان كه قرآن فرموده است سرنوشت خود را با اراده و ايستادگي و مجاهدت خود عوض كردند؛ نظام ديكتاتوري را از بين بردند؛ آمريكا را از اين كشور بيرون كردند؛ سلطه قدرتها را از اين كشور قطع كردند و حق انتخاب كردن و حكومت بر سرنوشت خود را دوباره به دست آوردند، در نتيجه ملت ايران زنده شد.
دهه فجر، يادبود حيات دوباره ملت ايران و كشور عزيز ماست. مردم اين ايام را جشن مي‌گيرند و حق دارند جشن بگيرند و شما عزيزان من! بدانيد؛ در دنيا هم هرجا مسلمانان آگاه و بيدارِي وجود دارند، نسل جوان، زبدگان و نخبگان فرهنگي و سياسي آنها هم اين جشن را جشن خودشان محسوب مي‌كنند و اين بيداري را به نفع خود مي‌دانند.
دنياي اسلام كه زير سلطه و سيطره قدرتهاي استكباري در خواب بود، بيدار شد. بعضي جاها توانستند خود را نجات دهند؛ در بعضي جاها هم خود بيداري، مقدمه نجات است.
ارزش اين انقلاب از اين جهت است كه ايران را از سلطه قدرتهاي مستكبر جهاني نجات داد. شما ببينيد در دنيا زياده‌خواهان و انحصارطلبان بينالمللي با ملتها چه مي‌كنند. همين‌‌ها بر اين كشور، بر اين ملت، بر نفت ما، بر فرهنگ ما، بر دولت ما و بر همه منابع انساني و مالي ما مسلط بودند.
انقلاب دست اينها را قطع كرد؛ اينها را از اين كشور بيرون راند و سلطه آنها را از سر اين ملت كم كرد؛ اين، ارزش انقلاب ماست.
قدر اين انقلاب را بدانيم؛ آن را در مسير خود حفظ كنيم و كمك كنيم به سمت اهداف والاي خود پيش برود.
همين اصول و مباني و پايه‌هاست كه آينده و سرنوشت و اقتصاد و فرهنگ و دين و دنياي ما را بهبود خواهد بخشيد و زخمهاي پيكر ايران عزيز و مظلوم را التيام خواهد داد.
آنچه اين روزها در درجه اول اهميت است و من بايد چند جمله‌اي درباره آن عرض كنم، انتخابات است. انتخابات، مظهر حضور مردم و آزادي ملت ايران در انتخاب سرنوشت خود است.
شما وقتي رئيس‌جمهور را انتخاب مي‌‌كنيد، يعني تمام سررشته‌هاي اجراي كشور را در دست كسي مي‌گذاريد كه منتخب شما و برخاسته از رأي و اراده شماست.
وقتي نمايندگان مجلس را انتخاب مي‌كنيد، يعني قانونگذاري و همچنين نظارت بر كار اجرايي را به دست كساني مي‌سپاريد كه شما آنها را شناخته و انتخاب كرده‌ايد؛ بنابراين شما هستيد كه انتخاب مي‌كنيد.
اين كار به معناي قدرت مردم در اداره كشور و در دست داشتن سرنوشت كشور به وسيله ملت است؛ اين چيز كم و كوچكي نيست؛ اين براي ما همه چيز است. و من به شما عرض كنم؛ چيزي كه در اين بيست و پنج سال كشور و ملت ما را در مقابل تهاجم وحشيانه زياده‌خواهان بين‌المللي حفظ كرد، همين بود كه مي ديدند ملت، صاحب دولت و مجلس و صاحب مسؤولان است.
تا امروز پشتوانه حضور ملي بوده كه هميشه دولتهاي متجاوز و مقتدر جهان را ترسانده است.
اين حضور، مثل سنگري براي كشور ما محسوب شده است؛ اين چيز خيلي مهمي است. اگر در كشور ما انتخابات و مردمسالاري و حضور مردمي و اراده‌هاي جوشان شما مردم در وسط صحنه و ميدان نمي‌بود، بدانيد يك سال هم اين انقلاب دوام نمي‌آورد؛ در مقابل يكي از تهاجمهاي سياسي و محاصره‌هاي اقتصادي هم دولتها نمي‌توانستند ايستادگي كنند؛ آن سنگر اصلي، شما بوديد.انتخابات مظهر حضور مردم است؛ همچنان كه حضور در راهپيمايي بيست‌ و دوم بهمن، يكي از مظاهر حضور مردمي است. دشمن و دستگاههاي استكباري از انتخابات شما و از راهپيمايي شما در بيست و دوم بهمن مي‌ترسند؛ بنابراين از همه نيروي خود استفاده مي‌كنند شايد بتوانند انتخابات و حضور مردم و رأي آزاد و دخالت مردم در سرنوشت خود را از اين ملت و از اين كشور بگيرند. بيست‌وپنج سال است كه دارند اين تلاش را مي‌كنند؛ الان هم دارند تلاش مي‌كنند.اين روزها مي‌بينيد و مِي‌شنويد كه در مسأله انتخابات، مناقشاتي بين دستگاههاي اجرايي و نظارتي وجود دارد؛ هميشه هم بوده است. بديه است كه هميشه ممكن است بين دستگاه ناظر و دستگاه مجري سر برخي از مسائل اختلاف پيش بيايد؛ اين چيز تازه‌اي نيست؛ اما دشمنها دندان تيز كرده‌اند، خوشحال شدند و قضيه را بزرگ كردند؛ يك عده هم در داخل، فريب آنها خوردند.اگر كسي تبليغات جهاني را بشنود - براي ما هر روز مثل يك طومار، تبليغات جهاني را روي كاغذ مي‌نويسند و مي آورند؛ مي‌بينيم كه چه مي‌گويند و چه مي‌كنند ملاحظه ميكند كه همه تلاش آنها اين است كه انتخابات آينده ما را كه پانزده روز بيشتر به زمان اجرا آن نيست - تخريب كنند؛ اين راهبرد كلي آنهاست.
تمام تلاش آنها اين است كه انتخابات در كشور برگزار نشود؛ يعني يك دولت مردم‌سالار، بدون مجلس؛ يك دولت اسلامي، بدون نمايندگان مردم. معناي اين تلاش چيست؟ يعني پشتوانه مردمي را از نظام قطع كنند.
همه همت و تلاش محافل سياسي خارج يعني كساني كه دشمن ما هستند و دستگاههاي اطلاعاتي و تبليغاتي شان امروز متوجه به اين مسأله است. راهبرد كلي آنها اين است كه انتخابات را تخريب كنند و نگذارند انتخاباتي برگزار شود. آنها از انتخابات بشدت ناراحت و ناراضي‌اند؛ مي‌دانند انتخابات مانع توطئه‌ها و جلوگير خباثتهاِي آنها نسبت به اين كشور است؛ لذا مي‌خواهند انتخابات برگزار نشود؛ اين راهبرد كلي آنهاست.اين روزها وقتي به تبليغات جهاني نگاه مي‌كنيد، مي بينيد حيله فعلي آنها هم در اين قالب ارائه مي‌شود كه انتخابات را به تعويق بيندازيم! آن، استراتژيشان است؛ اين هم تاكتيكشان است.
مرتب هم مسؤولان كشور و مسؤولان اجرايِي را تشويق مي‌كنند به اينكه شما نمي‌توانيد انتخابات را راه بيندازيد و نبايد راه بيندازيد.
اين تبليغات خارجِِي، مستقيم و غيرمستقيم، راديويي و سياسي و با انواع و اقسام ديگر، همه متوجه اين قضيه است. آنچه وظيفه دولت و ملت ايران است، اين است كه در مقابل توطئه دشمن بايستند.
انتخابات بايد در موعد خود روز اول اسفند بدون حتي يك روز تأخير انجام بگيرد. من متأسفم از اينكه بعضي افراد از روي غفلت، همان حرفهايي را تكرار مي‌كنند كه دشمنان اين ملت مي‌زنند.
آنها با تبليغات و روشهاي سياسي و حيله‌هاي خود برخي از مسؤولان اجرايي را به كنار رفتن و اجرا نكردن مسؤوليت قانوني تشويق مي‌كنند. مگر اجرا و برگزاري انتخابات حق كسي از مسؤولان است كه بگويد من اين حق را مي‌خواهم يا نمي‌خواهم؟.
وظيفه است؛ وظيفه قانونيِ دستگاههاي مشخص دولتي است؛ بايد اين وظيفه را انجام دهند؛ اين حق مردم است. مگر كسي در داخل كشور مي‌تواند بگويد چون من اين پديده را نمِي پسندم، يا فلان روش را نمي‌‌پسندم، آنچه را كه قانون به عنوان وظيفه بر عهده من قرار داده است، انجام نمي‌دهم؟ مگر ميِ‌شود چنين كار‌ي كرد؟!
شانه خالي كردن از مسؤوليت، به صورت كناره‌گيري و استعفاء و غير اينها، براي اين مسؤولان، هم خلاف قانون است، هم حرام شرعي است. مگر مي‌شود با اين حق بزرگ مردم بازي كرد؟!
اكثر مسؤولان ما، اكثر نمايندگان مجلس ما، اكثر مسؤولان اجرايي ما، مردمان متدين، علاقهمند به انقلاب و آمادهِ براي خدمت به مردمند.
اينطور خيال نشود كه مجلس چنين است يا چنان است؛ نه، مجلس ركن نظام است. البته در داخل مجلس مثل همه جاي ديگر ممكن است عناصري نفوذ و رخنه كرده باشند؛ حقايق را وارونه كنند؛ فضا را بر كساني سخت و سنگين كنند؛ آنها را وادار به كار ناشايسته و نامناسبي كنند. اغلب نمايندگان براي‌ خدمت به مردم آماده‌اند؛ وظيفه آنهاست؛ بايد هم اين كار را بكنند؛ بايد هم خدمت كنند. فلسفه وجود بنده و امثال بنده و ديگر مسؤولان، خدمت است.
ماها نوكر و خدمتگزار مردم هستيم؛ اعتبار و آبروي ما به اين است؛ اسلام اين را براي ما معين كرده است؛ ما حقي به گردن مردم نداريم؛ مردم به گردن ما حق دارند. با اين روحيه و با اين نيت، بيستوپنج سال اين انقلاب و اين نظام سر پا ايستاده است؛ بيستوپنج سال اين ملت مثل كوه در مقابل دشمنان توطئه‌گر و حيله‌گري خود مقاومت كرده است.
كساني كه اين روحيه را از دست بدهند و يا ديگران را به خروج از اين روحيه تشويق كنند، به ملت خيانت كرده‌اند.همه مسؤولان چه در قوه مقننه، چه در قوه مجريه، چه در قوه قضاييه بايد هميشه كمر بسته و آماده به خدمت باشند.
مجلس هم بايد وظايف بزرگ خود را انجام دهد؛ اين، هم وظيفه شرعي است، هم وظيفه قانوني است، هم وظيفه اخلاقي و ملي است.
دولت هم بايد وظايف خود را انجام دهد؛ قوه قضاييه هم بايد وظيفه خود را انجام دهد؛ همه بايد وظايف خود را انجام دهند.كشور بحمدالله بعد از آن جنگ طولاني به راه افتاده است؛ كارهاي زياد و بزرگي شده است؛ بتدريج آثار افقهاي زيبا در حال آشكار شدن است؛ ناگهان دشمنان در مرحله‌اي مي‌خواهند با سياست، توطئه و مكار‌ي جلو اين پيشرفت را بگيرند؛ مگر ما اجازه مي‌دهيم؟
البته اين روزها حرفهاي گوناگوني از زبانها و بلندگوهاي مختلف در داخل كشور بلند شد كه بعضي از آنها بسيار دل‌آزار بود. راه صحيح را بايد جستجو كرد. واقعا كساني كه مسؤول و دلسوزند، خيلي زحمت كشيدند و خيلي تلاش كردند؛ من از همه آنها تشكر مي‌كنم. شوراي محترم نگهبان خيلي تلاش كرد و خيلي زحمت كشيد؛ واقعا جا قدرداني و سپاسگزاري دارد. رئيس جمهور محترم و رئيس محترم مجلس خيلي تلاش كردند و خيلي زحمت كشيدند؛ از آنها هم تشكر مي‌كنم. دستگاههايي كه مسؤول هستند، هر كدام به نوبه خود تلاشهاي خوب و شايسته‌اي كردند. البته كساني هم هستند كه زياده‌خواه‌اند و همانطور كه عرض كرديم با گردن‌كلفتي مي‌خواهند كار خود را پيش ببرند؛ اينها مي‌خواهند روي مسؤولان كشور فشار وارد بياورند. روي اين آقايان فشارهاي زيادي بود، اما ايستادگي كردند. من از خداي متعال براي آنها توفيق مي‌خواهم و از آنها تشكر مي‌كنم كه در مقابل فشار گروههاي فشار و زياده‌خواه ايستادگي كردند و تسليم نشدند؛ هم رؤساي محترم آن دو قوه و هم شوراي‌ محترم نگهبان.
البته هميشه مناقشاتي هست؛ هميشه هم همه مناقشات راه‌ حلي دارد. هيچ گره‌ايي نيست كه باز شدني نباشد. اين گرههاي ريز و درشت، باز شدني است. در طول سالهاي متمادي هميشه اين انقلاب توانسته است بن‌بست‌ها را بشكافد و پيش برود.
به فضل پروردگار و به حول و قوه الهي هيچ بن‌بستي در مقابل ما وجود ندارد.
از خداوند متعال مي‌خواهيم تفضل خود را بر اين ملت نازل كند. شما ملت ايران، با ايمان و اخلاص و عزم و اراده و حضور خود، مظهر لطف و فضل الهي هستيد؛ خداوند شما را همواره مشمول رحمت و فضل خود قرار دهد. خداوند به مسؤولان دلسوز و خدمتگزار كمك كند؛ همه ما را هدايت كند؛ قلب مقدس ولي‌عصر را از ما راضي و خشنود كند و شهداي عزيز ما و امام بزرگوار را با اولياشان محشور فرمايد.
والسلام عليكم و رحمةالله و بركاته
انتهاي پيام/

/ 0 نظر / 38 بازدید